Weatherford Independent School District

WISD Family & Friends Flu Shot Clinic | Wednesday, Sept. 18 from 4:00-6:30 pm | Ninth Grade Center Cafeteria
Alumni » WHS Athletic Hall of Fame

WHS Athletic Hall of Fame

WHS Athletic Hall of Fame

 

The Weatherford High School Athletic Hall of Fame Committee was created in 2004 with a mission to recognize athletes and coaches who have made outstanding contributions to the Weatherford High School athletic program.  The committee and its events are sponsored by the Weatherford Noon Lions Club in cooperation with the WHS Athletic Department.

 

Current committee members include WISD Athletic Director Richard Scoggin, Lonna LeachPrissy Neely, E. D. Rains,  Robert Smart, Arthur Stockstill, and Jon Vandagriff.

 

The committee accepts nominations for the WHS Athletic Hall of Fame awards given each year during homecoming weekend.  Nominations are held for three years. 

 

The deadline to submit nominations for consideration for the 2019 WHS Athletic Hall of Fame induction is May 31, 2019.  For more information, please contact Prissy Neely at prissy_neely@yahoo.com .

 

Inductees by Year

 

2018

Larry McBryde, Class of 1967

Mark Cook, Class of 1985

1989 Lady Roos Basketball Team

 

2017

Chris Smith, Class of 1965

Pacer Bourland, Class of 1998

Meghan Peoples Perkins, Class of 2004

2008 Lady Roos 4-5A District Champion Softball Team

 

2016
John O’Dell Morgan, Class of 1918 (Awarded posthumously)

Barry Burns Smith, Class of 1966
Gene Ragle, Class of 1975
1981-1982 WHS Tennis Team

 

2015
Les “Doc” Bradley (29 Years as Athletic Trainer for WHS)

D’Rae Ward, Class of 2001
Melvin Peoples, Class of 1958 (Awarded posthumously)
1964-65 WHS Football Team

 

2014
Tommy Hudspeth, Class of 1951
Weldon “Lefty” Parks, Class of 1954
Jamie Kimsey Sipes, Class of 1996
1998 Girls Cross Country Team

 

2013
Rodney Kelley, Class of 1961

Steve Wester, Class of 1978
Todd Mathison, Class of 1990
1982-1983 Boys Basketball Team

 

2012
Mark Hicks, Class of 1974

John Moughon, Class of 1948
Teresa Reynolds, Class of 1982
Ed Smith, Class of 1959
1952 WHS Track Team

 

2011
Rod Newberry
Will Taylor
Sara Williamson
1953 District Championship Girls Volleyball Team

 

2010
Blair Cherry (awarded posthumously)
Clarence Culwell
Coach Bev Hogg
Clif Giles
1959 Kangaroo Football Team

 

2009
Nolan Brawley
Terry Lovelace
T’Nae Thiel
1985-1986 Area Runner-up Girls Basketball Team

 

2008
Coach Russell Coffee
Doug Jefferson
Kenneth “Moose” Korges
Coach Prissy Neely
Lester Waldrip
1954 Bi-District Championship Football Team

 

2007
William “Red” Carter
Paul Martin
Arthur Stockstill
Paige Westhoff
1981-1982 Girls Regional Finalist Basketball Team

 

2006
Traci McKinley
Dan Bowden
Tim Lewelling
Jack Sisco
1965-1966 Quarterfinal Championship Football Team

 

2005
Betty Jo Crumm Graber
Duncan McCauley (awarded posthumously)
Albert “Curley” Williams (awarded posthumously)
Larry Wright (awarded posthumously)
1982 State Finalist Baseball Team

 

2004
Elouise Peoples Brewton (awarded posthumously)
Ronnie Colliflower
Willard Dewveall (awarded posthumously)
Coach W. W. Emmons (awarded posthumously)
Hank Gremminger (awarded posthumously)
Alice Holtsclaw (awarded posthumously)
Coach Keith Ranspot (awarded posthumously)
Raymond Schoenke
1999-2000 WHS State Championship Softball Team